فروش اجباری محصولات در فروشگاه های زنجیره ای، روغن بخر تا رب گوجه ببری

به گزارش وبلاگ پارسی، بعضی از فروشگاه های زنجیره ای اقدام به فروش اجباری محصولاتی که تمایلی به خرید آن ها نیست، می نمایند.

فروش اجباری محصولات در فروشگاه های زنجیره ای، روغن بخر تا رب گوجه ببری

به گزارش گروه رسانه های وبلاگ پارسی به نقل از باشگاه وبلاگ پارسی، فلسفله تشکیل و راه اندازی فروشگاه های زنجیره ای این است تا مصرف نمایندگان اقلام خوراکی و غیر خوراکی به راحتی و با خیالی آسوده وارد این اماکن شوند و با آرامش اقدام به خرید محصولات مورد احتیاج خود نمایند.

با توجه به گسترش فعالیت و تعداد فروشگاه های زنجیره ای از متصدیان این اماکن انتظار می رود تا با ارائه خدمات به مردم در راستای تامین احتیاج های شهروندان در مورد تهیه سبد غذایی، پوشاک و ... برای خانوار ها اقدامات لازم را انجام دهند.

مدتی است که عرضه محصولات غذایی و غیر خوراکی در بعضی از فروشگاه ها سلیقه ای و بعضا اجباری شده است در این رابطه به سراغ چندین فروشگاه رفتم و موضوع را مورد آنالیز قرار دادم.

وارد یکی از فروشگاه های معتبر زنجیره ای شدم و برای خرید رب گوجه فرنگی به سمت قفسه های این محصول رفتم که با صحنه عجیبی روبرو شدم.

در کنار هر قوطی رب گوجه فرنگی یک بطری روغن مایع وجود داشت، در این رابطه از متصدی فروشگاه پرس و جو کردم که موضوع از چه قرار است که وی گفت: اگر قصد خرید رب گوجه داری باید حتما روغن مایع را هم خریداری کنی و گرنه نمی توانی این محصول را به تنهایی خریداری کنی!

کاهش فروش محصولات بهانه متصدیان فروشگاه ها برای فروش اجباری

زمانی که علت این اقدام را از وی جویا شدم در پاسخ به سوالم گفت: محصولات کم فروش را در کنار محصولات پر فروش قرار دادیم تا آن ها هم به فروش برسد.

کمی جلوتر رفته و در قفسه های آن سوی فروشگاه دیدم که در قفسه مایع دست شویی در کنار هر یک عدد مایع یک عدد خمیر دندان قرار داده شده و باز هم به همان صورت قبلی برای خرید یک عدد مایع باید حتما در کنار آن محصول خمیر دندان هم خریداری گردد.

زمانی که فردی به یک فروشگاه قدم می گذارد با این تفکر وارد محوطه آن می گردد که با اختیار خود حق انتخاب و حق خرید محصول دلخواه برای وی آزاد است و با خیال آسوده آن چه را که می خواهد انتخاب کند و بر اساس احتیاج خود اقدام به خرید محصولات مختلف کند.

اما زمانی که به چندین فروشگاه رفتم موضوع آنگونه که باید باشد نبوده و متصدیان آن فروشگاه ها حق انتخاب و حق خرید آزادانه را از مشتریانشان گرفته بودند و به اجبار برای محصولات مختلف اقلام دیگری را انتخاب و در کنار آن ها در قفسه های فروشگاه ها قرار داده بودند.

برای آنالیز موضوع به سراغ رئیس گشت تعزیرات حکومتی رفته و ماجرا را از وی جویا شدم.

فروش اجباری محصولات ممنوع است

ناصر مدیحی طامه در واکنش به اجبار فروشندگان برای خرید محصولات خاص، گفت: حسب ماده 64 قانون نظام صنفی فروش اجباری محصولات ممنوع است و در صورتی که در فروشگاهی این اقدام صورت بگیرد متصدی متخلف 5 برابر مبلغ تخلف جریمه گران فروشی، در حق دولت جریمه خواهد شد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا تا کنون سازمان تنظیم بازار و سازمان حمایت از مصرف نمایندگان و فراوری نمایندگان پرونده ای به سازمان تعزیرات اراجاع داده است یا خیر؟ اضافه نمود: خیر! تا کنون هیچ پرونده ای در این رابطه مبنی بر شکایت از شرکت پخش و یا فروشگاه های زنجیره ای به دست ما نرسیده است.

آنچه که مسلم است، سازمان حمایت از مصرف نمایندگان و فراوری نمایندگان از بخش مصرف نمایندگان حمایتی نمی کند و فقط به فکر فراوری نمایندگان است وگرنه که تا کنون باید در این رابطه زودتر این ها وارد میدان شده و با شناسایی متخلفان پرونده های تخلف صنفی را به سازمان تعزیرات حکومتی ارجاع می داده، که نداد.

پیش از این در یکی از برنامه های گشت تعزیرات حکومتی در رابطه با عدم ارجاع پرونده توسط سازمان حمایت و سازمان صمت، از رئیس گشت تعزیرات حکومتی تهران پرس و جو کردم که وی در پاسخ بیان داشت: از پاسخ دادن به این سوال معذور هستم.

با توجه به این مباحث معین نیست که چه علتی پشت پرده است که سازمان های نظارتی در بازار از دادن پرونده ها برای آنالیز و سرو سامان دادن بازار های مختلف به سازمان تعزیرات حکومتی خودداری می نمایند.

کم کاری یا هر موضوع دیگر توسط سازمان های نظارتی باعث شده تا امروز شرایط بعضی از بازار ها نا به سامان باشد و هر فردی هر آنگونه که بخواهد عمل کند و دست نهاد های دیگر برای رسیدگی به موضوع بسته گردد.

موضوع مورد بحث اصلی این گزارش این است که تعدادی از متصدیان فروشگاه های زنجیره ای با انجام تخلفات مشهود در حوزه عرضه محصولات اقدام به فعالیت می نمایند و از آن طرف هیچ یک از نهاد های نظارتی به این موضوع واکنش نشان نمی دهند و تقاص این کم کاری ها را مصرف نمایندگان باید پس بدهند.

باید منتظر ماند و دید که چه زمانی مسئولان ناظر بر بازار به خود آمده و به دغدغه مردم رسیدگی خواهند کرد؟

اخبار گروه سایر رسانه ها صرفا بازنشر اخبار سایت ها و خبرگزاری هاست و وبلاگ پارسی هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.

بازگشت به صفحه رسانه ها

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "فروش اجباری محصولات در فروشگاه های زنجیره ای، روغن بخر تا رب گوجه ببری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فروش اجباری محصولات در فروشگاه های زنجیره ای، روغن بخر تا رب گوجه ببری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید